Welkom bij de Kookmutsjes — de online food familie waar iedereen welkom is

Msmen / Rghaif / Marokkaanse pannenkoek

Msmen / Rghaif / Marokkaanse pannenkoek

Najat

Najat

Photo by Najat

1 u 30 min
8 Porties
Easy

Werkwijze & tips voor de perfecte msemen

Het geheim van zachte, luchtige msemen zit in drie dingen: voldoende rusttijd, veel olie en de juiste techniek. Hieronder vind je alles wat je moet weten.

Rusttijd is essentieel: met msemen is het belangrijk dat je het deeg goed laat rusten. Je vormt het deeg, maakt er bollen van en dept het dan in wat olie. Dek het af en laat het rusten voor een halfuur tot een uur. Na dat uur kun je lekker aan de slag!

Uitspreiden vanuit je vingertoppen: wat nu belangrijk is, is je werkplek goed insmeren met olie. Je msemen werk je uit vanuit je vingertoppen. Doe dit door op het deeg te drukken met je handen, rek je handen uit en het deeg gaat egaal mee. Af en toe komt er een scheur in, maar dat leer je naarmate de tijd te voorkomen. Een msemen zonder gaten is toch wel het mooiste, die poffen mooi op en zo krijg je de mooiste laagjes.

Werk met twee msemen vooruit: als je de msemen te lang in zijn vorm laat, rekken ze uit als je ze probeert op te tillen. Het deeg is dan te rekbaar en je msemen gaat vervormen. Je kunt dit probleem ook verhelpen door de msemen op een vel bakpapier te leggen. Til het vel bakpapier met msemen op en kiep het zo in je pan. Zo behoudt de msemen zijn mooie vierkante vorm.

Gebruik een pan met dikke bodem: een gietijzeren pan (anaghdam) is ideaal, maar een gewone koekenpan met dikke bodem werkt ook prima. Verhit de pan goed voor je begint.

Hoe msemen bewaren

Direct na het bakken: Smeer de msemen in met een beetje olie aan beide kanten en stapel ze op elkaar.
Voor bewaren (warm): Wikkel de msemen in een vel bakpapier en sla daarna aluminiumfolie eromheen. Zo blijven ze het langst warm en heerlijk zacht.
Voor bewaren (op kamertemperatuur): Bewaar je msemen in een vel bakpapier met daaromheen een theedoek.
Invriezen: Msemen kun je makkelijk invriezen. Laat ze volledig afkoelen, wikkel ze afzonderlijk in bakpapier en bewaar ze in een diepvrieszak. Ze zijn tot 3 maanden houdbaar. Ontdooi ze op kamertemperatuur of warm ze kort op in de pan.
Opwarmen: Warm msemen het beste op in een droge koekenpan op laag vuur. Je kunt er ook voor kiezen om de msmen op te warmen in de oven.

Gevulde msemen – variaties

Msemen gevuld met kip: een hartige vulling van gekruide kip, perfect voor de lunch of als snack.
Msemen gevuld met kaas: drie soorten kaas in een knapperige msemen.
Tonijn, gehakt, groenten: voor de visliefhebbers.

Wil je toch voor iets anders gaan, maar het wel binnen de Marokkaanse keuken houden. Dan heb je meer dan genoeg keuze wat pannenkoeken betreft. De hatita/baghrir, ook wel bekend als de duizendgaten pannenkoek, is een goede en luchtige optie. De Mkhanfer is een andere klassieker die je kunt uitproberen.

 

Ingrediënten

Porties
8

DEEG

ROOMBOTERMENGSEL

EXTRA

Tips

Vervang olijfolie met zonnebloemolie of een mengsel van boter en zonnebloemolie. Gebruik dezelfde hoeveelheid als olijfolie

Vet je handen en werkplek goed in.

Het is belangrijk om de laatste vormgeving (22/23 cm) pas te gaan doen wanneer de andere msemen gebakken is. Anders vervormt de msmen tijdens het oppakken. Werk steeds per stuk.

Serveer de msemen met olijfolie, (room)boter, honing, (room)kaas, jam, la vache qui rit of met wat jij lekker vindt!

Je hebt een groot oppervlak nodig voor het uitspreiden en vormen van het deeg.

Je kunt de msmen zo klein of groot maken als je zelf wilt. Ik geef de voorkeur om ze zo klein te houden zoals hier beschreven is.

Bij het vormgeven van de msmen heb je olie nodig. Hoe meer olie je gebruikt, hoe beter. Het wordt ook helemaal in het deeg opgenomen wanneer je ze bakt, maar het maakt ze juist lekker zacht!

Stappenplan

Msmen deeg mengen en kneden kookmutsjes
1

Doe de bloem, fijne griesmeel, het zout, de honing en het water in een diepe kom. Kneed 1 minuut en laat 3 minuten rusten. Kneed 5 minuten tot een samenhangend deeg.

Deeg afdekken met huishoudfolie
2

Bedek het deeg met huishoudfolie en laat het 5 minuten rusten.

Deeg verdelen door 8 stukken
3

Stort het deeg op een schone werkplek en rol het uit tot een langwerpige staaf van ongeveer 30 cm. Verdeel het deeg in 8 gelijke stukken van 155 gram en vorm tot bollen.

Werkplek invetten voor het msmen deeg
4

Vet de werkplek in met olie (25 ml) en leg de deegbollen erop. Smeer je handen goed in met olie en druk de bollen voorzichtig plat tot een cirkel met een doorsnede van ongeveer 12 cm.

Msmen deeg laten rusten en bedekken met huishoudfolie
5

Bedek het deeg met huishoudfolie en laat 30 minuten rusten.

Msmen deeg vormen tot een grote dunne lap
6

Vet je werkplek in met olie (15 ml per bol). Leg het deeg erop en spreid het met je vingertoppen, vanuit het midden naar buiten, tot een flinterdunne cirkel van 50 cm. Vet je handen regelmatig in om het deeg soepel te bewerken.

Boter en griesmeel verdelen over het deeg kopie
7

Doe de roomboter met de olijfolie in een kom. Meng goed. Bestrijk het deeg met het roombotermengsel en strooi er wat fijne griesmeel op.

Msmen vouwen
8

Vouw het flinterdunne deeg in vier delen naar binnen en vorm tot een vierkant pakketje van 15 x 15 cm.

Msmen laatste keer vormen
9

Pak de gevouwen msmen en werk op een ingevette werkplek. Vet je handen in en druk met je vingertoppen voorzichtig de randen plat, zodat het deeg bijna verdubbelt in formaat (20 x 20 cm). Leg op een vel bakpapier.

Msmen bakken in een koekenpan
10

Leg de msmen in een koekenpan met dikke bodem en bak de msmen aan beide kanten gaar.

Gebakken Msmen op elkaar stapelen
11

Stapel de msmen op elkaar. Wikkel de msmen in bakpapier en vervolgens in aluminiumfolie. Zo blijven ze lekker warm en zacht. Aanrader!

Stap 12
12

Wikkel de msemen in een vel bakpapier.

Stap 13
13

Maak het af met aluminiumfolie. Zo blijven ze het langst warm en heerlijk zacht! Aanrader!

Msmen recept maken

Veelgestelde vragen

Kan ik msemen ook in een gewone koekenpan maken?

Ja, dat kan zeker! Gebruik wel een pan met een dikke bodem, zodat de warmte gelijkmatig verdeeld wordt. Een gietijzeren pan (anaghdam) is ideaal, maar een gewone koekenpan werkt ook prima.

Waarom worden mijn msemen hard?

Dit komt vrijwel altijd door de griesmeel. Gebruik de fijne griesmeel van Supermarkt Tanger voor zachte msemen. Andere merken kunnen harde msemen geven. Zorg er ook voor dat je genoeg olie gebruikt bij het vormen.

Kan ik msemen invriezen?

Ja! Laat ze volledig afkoelen, wikkel ze afzonderlijk in bakpapier en vries ze in. Ze zijn tot 3 maanden houdbaar.

Wat is het verschil tussen msemen, msmen, msemmen en rghaif?

Het zijn allemaal namen voor hetzelfde gerecht! Afhankelijk van de regio of de spreker wordt de naam anders gespeld en uitgesproken. In Nederland kom je ze ook wel tegen als “Marokkaanse pannenkoek” of “lemsemen”

72 Reacties

Jouw e-mailadres zal niet getoond worden Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Rachida 7 jaar geleden

Ik heb net ook al op snap gereageerd, maar ik moet het gewoon nog een keer zeggen: ik ben zo BLIJ met dit recept!!!

Reply
Zineb 7 jaar geleden

Wat is haar snap?

Reply
Maysa 7 jaar geleden

Kookmutsjes

Reply
Hayat 7 jaar geleden

Allahoma barek!!!! Prachtig zijn ze!! Heb je heel toevallig een foto van de verpakking die je gebruikt van de griesmeel?? Ik haal het daar nooit vandaar mijn vraag..

Reply
Samira 7 jaar geleden

Gebruik je de extra fijne griesmeel van tanger of de fijne ?

Reply
Hayat 7 jaar geleden

Bij de tips staat fijne griesmeel. Dus ik zou daar vanuit gaan. Succes👍🏻

Reply
Sara 7 jaar geleden

Salaam aleykoum,

Ik heb niet zo een pan. Kan het in een andere pan? Bv koekenpan?

Reply
Ilias 6 jaar geleden

Ja het kan Sarah,want msemn gaat ook met een koekenpan.Wassalam

Reply
Sanae 7 jaar geleden

Ik heb een probleempje ik heb een inductiefornuis en dus ook geen marokkaanse pan. Wat is de beste oplossing en heeft het kans van slagen?

Reply
Souad 7 jaar geleden

Heb je een trilplaat dat kan ook

Reply
Souad 7 jaar geleden

Trilplaat= Grillplaat

Reply
Oum ri 7 jaar geleden

Bij marocstore verkopen ze anagdam voor inductie

Reply
Ibtisame 7 jaar geleden

Ik heb dat ook en dus heb ik de pizzapsn gebruikt! Werkt ook erg goed!! Net gemaakt en ze zijn echt gelukt!

Reply
Amandina 7 jaar geleden

Ik doe het in een grote koekenpan..

Reply
Naima 7 jaar geleden

Ik gebruik een grillplaat. Werkt perfect!

Reply
Hanan 7 jaar geleden

Ik was net bij de Turkse supermarkt, ik zat al te twijfelen tussen moyen & fijn en ik heb moyen gehaald😭🤦🏻‍♀️

Ik vroeg me af of je deze msemen ook met kip/gehakt kon vullen?

Reply
Souad 7 jaar geleden

Moyen kan je harsa van maken

Reply
Amina 7 jaar geleden

Kan, maar op de website steam volgens mij al andere soort waarmee je kip kunt vullen

Reply
Umm khadeejah 7 jaar geleden

Baraak Allaahu feekie voor het recept! Mijn msemmen mislukt altijd. In sha Allaah zal het dit keer wel lukken met jou recept.

Reply
Dina 7 jaar geleden

ik woon niet in de omgeving van Tanger, worden ze ook zacht als ik alleen fijne griesmeel van een ander merk gebruik. Ik hou niet van harde msmen

Reply
Chaima 7 jaar geleden

Dit wil ik ook heel graag weten helaas woon ik ook niet dicht bij het tanger supermarkt en woi het zelfde vraag stellen hopelijk reageert najat heel snel 😊

Reply
Maryam 7 jaar geleden

Meestal kun je het ook bij de Turkse winkel vinden

Reply
Amirah 7 jaar geleden

Najat Chaima of Dina, ik woon in de andere hoek van NL waar nix wat bij Tanger in de buurt komt staat Wat is de naam / merk van de griesmeel die Najat gebruikt? Weet een van jullie dit. Alvast dank. Amirah

Reply
Kookgraag 7 jaar geleden

Ik woon helaas ook niet in de buurt van een tanger supermarkt 🙁 kan ikmsemen ook vullen met feta kaas?

Reply
Ranya Modrik 7 jaar geleden

Ja dat kan! Me moeder maalden zo ook altijd verrukkelijk!

Reply
Fatima 7 jaar geleden

Ik kan niet bij de tanger supermarkt komen! 😭😭😭😭 houdt het voor mij dan op ?

Reply
Btissame 7 jaar geleden

Lieve Najat, Bedankt voor deze recept. De eerst recept van lemsemen wat niet mislukt is!!😅

Ps: ik heb gewoon de fijne Griesmeel gebruikt van de Turk. Het heet (Angelo Semoule fijne Griesmeel.

Reply
Inaya 7 jaar geleden

Deze heb ik ook, op snap zei ze dat ze namelijk hard worden door andere griesmeel. Had jij dit met de angelo semoule?

Reply
Latifa 7 jaar geleden

Kan je met dit recept ook de lemsaman vullen met kip of gehakt

Reply
Amani 7 jaar geleden

Ik heb binnekonnekort een iftar op school en ik ga insha Allah mensenem.
Mee nemen mij juf vind
ze heel lekker

Reply
Fatima 7 jaar geleden

Chokran voor het recept! Toppie🙏👍

Reply
Saloua 7 jaar geleden

Heb ze gisteren gesmaakt met fijne griesmeel van de Marokkaanse slager. Ze waren heerlijk! En lekker zacht. Ik was bang dat ze te vettig zouden worden van alle olie, maar dat is helemaal niet het geval. Bedankt voor het recept :)!

Groetjes,
Saloua

Reply
Faiza 7 jaar geleden

Best recept ever!!! Heerlijke smaak. Ook voor mensen met een melkallergie.

Reply
Karima 7 jaar geleden

Help ik heb geen griesmeel meer over mijn msemmen te bestrooien. En ik heb het deeg al gekneed en al. Was helemaal vergeten dat ik wat griesmeel moest over laten voor het bestrooien en heb alles gebruikt voor het deeg. Wat moet ik nu doen? Wat kan ik in de plaats van griesmeel gebruiken?
Hoop op een snel antwoord want het deeg ligt klaar om uit te spreiden.

Reply
halima 7 jaar geleden

Hoi najat, klopt het dat jij je msemen van binnen niet bestrooit wanneer deze wordt gevouwen, alleen wanneer het al een vierkante pakketje is enkel de beiden kanten?

Reply
Mary 7 jaar geleden

Hoi najat, lang gewacht op dit recept en gelijk uitgeprobeerd, maar net anders. Ik heb volkorenmeel gebruikt en de fijne griesmeel uit de Turkse supermarkt, verder dezelfde hoeveelheden aangehouden en heb super zachte msemmen gekregen waar ik zelf verbaasd over was. Ik heb m lang (15min) gekneed in de keukenmachine, dat is belangrijk bij msemmen. Dank voor het delen!!😘😘

Reply
Khadija 7 jaar geleden

Ik heb ze net gemaakt en ze zien er héérlijk uit. Ik heb gewoon de koekepan gebruikt en gelukkig zijn ze gelukt. Ik ben zeker geen keukenprinses en heb dit eerder nooit gemaakt maar jouw recepten lukken altijd! Ik ben zo blij dat jij er bent en dit met ons allemaal deelt. Moge god jou belonen.

Reply
Donyah 7 jaar geleden

Kan je het deeg ook maken en bewaren voor de volgende dag, of is dit een rare vraag🙈

Reply
Chaimae 7 jaar geleden

😍 machaellah najat, echt een prachtig recept, allahoma bareek ,
Van harte bedankt, 🙂 😘

Reply
iitsRanya75 7 jaar geleden

Ze zijn heerlijk heb ze zelf ook gemaakt heel erg bedankt nu kan ik ze lekker bij de iftar eten🤗😋

Reply
Aisha 7 jaar geleden

Hoi!
Ik heb deze laatst gemaakt, maar ze werden een beetje hard en ze blaasden ook niet zo op op de pan..
Enig idee wat ik fout heb gedaan?

Reply
SharonD85 7 jaar geleden

Salaam, ik wil deze morgen maken om zondag mee te nemen naar een iftar, maar hoe bewaar ik ze het best voor een dagje?

Reply
Jamilla 7 jaar geleden

De Enigste msemen die me echt goed lukken!!! bedankt najet

Reply
laaziza 7 jaar geleden

Barak’Allahoefiek voor dit recept❤️ vroeg me af of je er mischien een x een filmpje van wil maken? en dat je dan bv op youtube kan bekijken? zazak’Allahoeghairan❤️

Reply
Shari 7 jaar geleden

Ik heb griesmeel van het merk Salima gebruikt en ze zijn perfect! So naar Najata

Reply
NajatsKeuken 7 jaar geleden

Shout out naar jou topper! Xx Najat

Reply
lala 7 jaar geleden

lekker

Reply
lala 7 jaar geleden

lekker

Reply
Noor 7 jaar geleden

Hoi kookmutsje, ik vroeg me af of je ook een glutenvrij variant hiervan hebt?

Reply
NajatsKeuken 7 jaar geleden

Hi Noor,

Ik heb hier nog geen glutenvrij variant van, maar wellicht dat het in de toekomst gaat veranderen (glutenvrij Msmen met de juiste verhoudingen).

Reply
Koby 6 jaar geleden

Oh dat zou zo fijn zijn, een glutenvrij recept. Insha’Allah komt het snel! (Geldt trouwens ook voor alle andere recepten van Marokkaanse lekkernijen)

Reply
Nien 7 jaar geleden

Hey! Ziet er heerlijk uit zoals altijd. Maar ik had een vraagje.. Kan je ook gewoon helemaal met griesmeel maken dus 800gr griesmeel?

Reply
NajatsKeuken 7 jaar geleden

Hoi hoi, dat kan maar houd er wel rekening mee dat de structuur wel anders is. Succes!

Reply
Sal 7 jaar geleden

Salam Najat,
Moge Allah je rijkelijk belonen voor al de moeite en geweldige recepten!

Heb je miss een foto van de smida?

Reply
NajatsKeuken 7 jaar geleden

Wa’alaikom salaam Sal,

Allahumma ameen, lief! Ik kan hier helaas geen foto delen, maar het is in ieder geval een grote zak (5 kg), wit met een oranje kleurtje. ~xx

Reply
Joyce 7 jaar geleden

Kan dit ook gewoon om een koekepan?

Reply
Najat 7 jaar geleden

Ja dat kan, gebruik er wel een met dikke bodem.

Reply
Chaim 7 jaar geleden

Hi najat! Ik wil deze graag maken maar dan met de keukenmachine. Hoelang moet ik het daarin kneden?

Reply
Najat 7 jaar geleden

Hey Chaim, dan kun je het zo’n 3/4 minuten kneden. ~xx

Reply
Katia 6 jaar geleden

Mmmmm machallah. Vraiment réussi.

Reply
Noura 6 jaar geleden

Werkt dit hetzelfde als ik
Een keukenmachine gebruik? Of
Kneed je dan korter/langer?

Reply
Najat 6 jaar geleden

Met het gebruik van een keukenmachine kneed je het deeg korter.

Reply
Siema 6 jaar geleden

Echt het beste recept! Lukt altijd.. en is TE lekker en zacht. Thanks Najat

Reply
Najat 6 jaar geleden

Aah zo lief! Bedankt voor de waardering Siema, super leuk dat je mij dit laat weten! ~xx Najat

Reply
Marjolein 6 jaar geleden

Blij met je recept! Ga het komende week proberen te maken 🙂

Reply
Sakshi 6 jaar geleden

Hi ik heb vandaag gemaakt ik heb dat ooit eerder ook gemaakt maar deze keer is het beter gelukt met jou recept dank voor het delen

Reply
Nana 6 jaar geleden

Hoi najat , waarom doe je er geen bakpoeder of gist bij ? In de recepten van anderen zie ik dat wel staan. Maakt dat het luchtiger ? Hoor het graag .

Reply
Najat 6 jaar geleden

Hey Nana,

Dat gaat er niet bij in, omdat dat niet nodig is om heerlijke msmen te krijgen. Ze zijn op deze manier heerlijk zacht, luchtig en super lekker!

Reply
Fairouz 5 jaar geleden

Kan je vulling gebruiken?

Reply
Samira 4 jaar geleden

Thanks voor de super recept! Nooit het juiste recept kunnen vinden tot nu! #Kookmutsjesthebest ♡

Reply
Safa 3 jaar geleden

Super makkelijk recept. Ben zo tevreden 😊🌹🌹

Reply
Najat 3 jaar geleden

Leuk om te horen dat het recept zo makkelijk was en dat je tevreden bent met het resultaat!

Reply
`); printWindow.document.close(); printWindow.focus(); printWindow.print(); }